Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Belgelendirme Hizmetleri

YYS Danışmanlık yerel kalifiye kaynaklarını ve akreditasyonlarını kullanarak üretim, inşaat ve hizmet gibi birçok sektöre hizmet veren, geniş ürün yelpazesine sahip bir belgelendirme kuruluşudur. Hizmet kapsamında kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, otomotiv sektörü kalite, bilgi güvenliği ve gıda güvenliği gibi hizmetler bulunur. Kalite standartlarına uygunluk sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm kalite belgeleriniz TÜRKAK 'tan şirketlere verilmektedir. Yerel kalifiye kaynaklarımızı ve akreditasyonlarımızı kullanarak üretim, inşaat ve hizmet gibi birçok sektöre hizmet veren, geniş ürün yelpazesine sahip bir belgelendirme kuruluşuyuz.

Kuruluşların her türlü yönetim sistem standartlarına göre, yönetim ilkelerini, politikalarını, prosedürlerini ve faaliyetlerini, yönetme ve sürekli iyileştirme ve geliştirme uygulamalarının, TÜRKAK tarafından denetlenmesi ve belgelendirilmesi Sistem Belgelendirme faaliyetleri olarak adlandırılır. Yönetim sistemlerinin uygulaması gönüllülük esasına dayanmaktadır.

Sistem Belgelendirme faaliyetleri kuruluşların işletme yönetim standartlarına uygunluğunun tespiti ve tescili olmaktadır. TÜRKAK kurumların uyguladığı bu standartları tespit ve tescil faaliyetlerini tüm sistem Belgelendirme kapsamı ile akredite olarak vermektedir.  Günümüz koşullarında bir yandan kaynakları etkin kullanırken diğer yandan sürekli ayakta kalan ve rekabetçi kuruluşlar için sağlıklı bir gelecekten söz etmek mümkün olmaktadır. Bu anlamda yönetim sistemleri etkili bir araç olarak kuruluşlara katkı sağlamaktadır.

 Sistem Belgelendirme, kuruluşlara bazı avantajlar sağlar.

 Bu faydalardan bazıları;
  • Pazar payının artması,
  • Karlılığın ve verimin artması
  • Teknolojiyi ve sistem güncelliği yakalama kabiliyetleri kazanma,
  • Rekabet edebilirlik gücüne ve maliyet satış fiyatlarına hakimiyet,
  • Kurumsal büyüme,
  • Globalleşme ve işletme itibarı kazanımları,
  • İşletme disiplini,
  • Kurumsallaşma değişim hızı,
  • Sistem adaptasyonu,
  • İstatistiksel analiz yapabilme ve değerlendirme gibi sayamadığımız bir çok madde.

Sistem Belgelendirme Kapsamımız:

       

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

OHSAS 18001, İş Sağlığı ve İş Güvenliği

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

       
       

ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Yönetim Sistemi

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

IATF ISO/TS 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetimi

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

     

TS ISO IEC 15504 Spice Belgesi

HACCP Belgesi HELAL Belgesi CE Belgesi

Ürün belgelendirme ürününüzün ya da hizmetinizin ilgili standartlara uygunluğunun kontrolüdür. Kuruluşumuz standart uygun belirlenen prensiplere uyduğunuzun, yani alanında en iyi uygulamalarda bulunduğunuzu belirtmek için sizlere verdiğimiz bir belgedir. Bir ürünün belgelendirilmesi, ürünün özel standartlar uygunluğu için güvence sağlamanın bir aracıdır. Bazı ürün belgelendirme sistemleri, ürünün başlangıç deneyimini ve ürün tedarikçisinin kalite sistemlerinin değerlendirilmesini ve bunu takiben fabrika kalite sistemini ve piyasadan alınan numunelerin denenmesinin kontrolünü içerir. Üreticinin ürettiği ürünlerin veya hizmetlerin ilgili standartlara veya pazar şartlarına uygunluğunun tescil edilmiş halidir. Ürün Belgeleri genellikle ticaret yapılan yabancı pazarlarda zorunlu, bir kısım pazarda da gönüllülük prensibine bağlıdır. Bu nedenlerden ötürü, üretici hitap ettiği pazarın, ülkenin şartlarına uygun ürün belgelendirmesini yapmaya ve her pazar için gerekli olabilecek ürün belgelerini önceden almaya dikkat etmelidir.

YYS Danışmanlık ürünlerinizi hangi standartlara göre hangi testlere göre test ettirmeniz ve belgelendirmeniz gerektiği konusunda firmanıza ve ürününüze uygun belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.

uluslar arası ticarette iş yaptığınız muhatap ülkelere ürün gönderdiğiniz zaman ürünlerinizin ilgili ürün belgelerine sahip olması zorunlu unsurdur. Bu belgelerin olmadığı durumlarda büyük yasal yaptırımlar ve tazminatlar karşınıza çıkabilir.

Ürün belgelendirmenin gereklerini ve faydalarını dikkate alarak üretiminize gerekli olan belge ve belge araştırmaları firmamızdan temin edilmektedir.

Firmamızın verdiği ürün belgelendirme hizmetlerinden bazıları;

 

 

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CE İşareti) Kapsamındaki Standartlar :

EN 1341 Doğal Taştan Kaplama Plakları (Dış Mekan)
EN 1342 Doğal Taştan Kaldırım taşı (Dış mekan)
EN 1343 Doğal Taştan Bordür (Dış Mekan)
EN 1469 Bina İç ve Dış Duvar ve Tavan kaplaması
EN 12057 Bina İç ve Dış Döşeme ve Merdiven kaplaması
EN 12058 Bina İç ve Dış Döşeme ve Merdiven kaplaması

ISO 9001:2015 NEDİR?

ISO 9001:2015; 2008 versiyonunun yenilenmiş (revize-değiştirilmiş) yeni sistemidir. 2017 yılına kadar mevcut belgeler geçerlidir. Bu zaman zarfında tüm ISO 9001 belgeleri değiştirilmiş olacaktır. ISO 9001:2015 revizyonu detaylı bilgi için buraya tıklayınız. ISO 9001 belgeniz yenileneceğinde firmanız ile iletişime geçilecektir.

ISO KALİTE BELGELERİ KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

ISO 9001, 22000, 14001 ve 18001 belgelerinin Dünya çapında geçerlilik süresi 3 yıldır. Her yıl planlı (haberli) olmak şartıyla ara denetim yapılır. ISO kalite standardının uygulanıp uygulanmadığı denetlenir. Ara denetimler 3 yıl devam eder. ISO belgelendirme ücreti ilk belge alınırken ödenir. Her yıl düzenli ara denetim ücretleri ödenerek devam eder. 3'üncü yılın sonunda ise; ilk Belgelendirme ücretinin 3/4'ü oranında belge yenileme bedeliyle devam eder.

iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001 belgelendirme fiyatları; verilen hizmete, çalışan sayısına, danışmanlık, denetim sürelerine göre değişiklik gösterebilir. Ortalama ISO 9001 belge fiyatı; 1000 ile 2000 TL arasında değişmektedir. ISO 9001:2015 için bu fiyatlar alınacak belgenin akreditasyon kuruluşuna ait şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. YYS Belgelendirme olarak; çok farklı ticari durumlar söz konusu olmadığı sürece firmalara TÜRKAK akreditasyonlu ISO 9001 Kalite Belgesi almalarını ve hazırlıklarını bu yönde yapmalarını önermekteyiz.

ISO 9001 belgelendirme tarihinden tam 1 yıl sonra birinci ara denetim yapılır. Ara denetim ücreti 1 ay önceden ödenir. Ara denetim ücretleri belgelendirme fiyatları seviyesinde değildir. Fikir vermesi açısından 3'te 1'i oranındadır. ISO belgelendirme fiyatı ve yıllık ara tetkik fiyatları sözleşmenizde belirtilir. Birinci denetimden 1 yıl sonra da 2. ara denetim yapılır. 3. yılda tekrar belge yenileme yapılmaktadır. Belge yenileme ücretleri de yaklaşık olarak ilk belgelendirme bedeline yakın ara denetim ücretleri seviyesinde maliyet oluşturur. ISO 9001 ve diğer iso belgelerinin ara denetim ücretleri ilk kez belge aldığınızda belgelendirme sözleşmesinde yer almaktadır. Aynı anda birden fazla kalite belgesine sahip firmalarda belge ücretleri tek tek değil toplu olarak fiyatlanır.

Belgelendirme rakamları nelere göre değişir?

Önceden hazırlanmış ve yürütülen ISO belgesi kalite yönetim sisteminiz bulunuyorsa, iso belgelendirme danışmanlık fiyatlarını oldukça aşağı inecektir. Aynı anda birden fazla belge alındığında belgelendirme başına fiyat daha da ucuzlayacaktır. Kalite belgelendirme çalışmaları, getirileri göz önüne alındığında oldukça uygun fiyat performans oranına sahiptirler.ISO 9001 Az Hata Çok İş
ISO 9001 Az Hata Çok İş => Dokümante edilmiş bir kalite sistemi iletişim ve koordinasyo­nu arttırırken faaliyetlerin birleştirilmesini sağlar. Problemler artan kontrol, standardizasyon, kalite bilinci, koordinasyon ve katılım ile azaltılır. Kalite sistemi, işlerin yapılına ve kaydedilme şeklindeki tutarlılığı arttırır. Yeni çalışanların işi daha çabuk ve daha hızlı öğrenmelerini sağlar. Dokümante edilmiş kalite...


ISO 9001 Belgesi Alan Firmalar
ISO 9001 Belgesi Alan Firmaların Yapması Gereken Çalışmalar Nelerdir? => Belge odaklı düşünülüp tamamen bu hedefler doğrultusunda ISO 9001 belgesi alan firmaların sonrasında genel bir rehavete girdiklerine çoğu kez şahit olduk. Çünkü tüm suyun tamamı birden ilk 3-6 içerisinde içiliyor ve hedefe varılana kadar sarf edilen eforun tümü bir anda boşlukla son buluyor. Hâlbuki bugün ISO 9001 kalite yönetim sisteminin...

ISO 9001 Belgesi İşe Yarıyor Mu?
ISO 9001 Belgesi Ne İşe Yarar? => ISO 9001 kavramını daha önce duymayanları bir kenara koyacak olursak işlet­me sahipleri bugünlerde ya bu sistemi şirke­tine kurdurup belgesini almış yada bu işin maliyetlerini ve faydalarım terazide tartarak karar vermeye çalışmakta. ISO 9001:2008 belgesi ne işe yarar, Kalite Yönetim Sistemini başarıyla uygulayan ve bunu ispatlayan kuruluş­lara verilen sertifika ülkemizde...

ISO 9001 Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?
ISO 9001 ve diğer ISO belgelerinin geçerlilik süresi 3 yıldır. İlk belgelendirme tarihinden itibaren 3 yıl süresince geçerli olan ISO 9001 kalite belgesi kaç yıl geçerli belgesi bu 3 yıllık süre dolduğundan daha uygun bir maliyetle yenilenmektedir. Bu maliyet ise çoğu zaman Dolar ve Euro kurundaki artışa bağlı olmakla birlikte ilk Belgelendirme tutarının yaklaşık 3’te 2’si civarındadır. Bu oranlar bilgi olması...

ISO 9001 Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?
ISO 9001 Belgesi Sorgulama => Almış olduğunuz iso belgesinin geçerliliğinden sahte olup olmadığından emin olmak için ilk adım mutlaka hizmete ve belgeye ait faturanızın bulunmasıdır. İkinci adım ise ISO 9001 belge sorgulama aşamasıdır. Belge sorgulama işlemini belgenizin üzerinde bulunan internet adresinden belge sorgulama menüsünü kullanarak yapabilirsiniz. Bu menüde bulunan BELGE NO alanına ISO belgesi üzerinde...

ISO 9001 Belgesi Veren Firmalar
ISO 9001 belgesi veren firmalar yetkili akreditasyona sahip belgelendirme kuruluşlarıdır. Ancak belgelendirme firmaları doğrudan belge hizmeti vermezler. Danışmanlık firmaları belgelendirme firmaları ile birlikte çalışırlar. Bu bir ortaklık değil hazırlık aşamasıdır. Danışman firma ile çalışmanın çok sayıda avantajını Belgelendirme firmalarında bulamazsınız. Bir otomobil almak istediğinizde neden bayilere gidersiniz...

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Organizasyon Şeması Oluşturmak
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İçin Organizasyon Seması Oluşturmak. ISO 9001:2008 bugün tüm Dünya’da en çok bilinen ve en aktif olarak idame ettirilmekte olan yönetim sistemi standardıdır. Etkin olmakla birlikte ISO 9001 kalite yönetim sisteminin etkin ve doğru olarak yürütülebilmesi için yerine getirilmesi gereken minimum şartların işletmeler de uygulanması gerekmektedir. Bunlardan ilki etkin bir ISO 9001...

TURKAK Onaylı ISO 9001 Belgesi

TURKAK Onaylı ISO 9001 Belgesi; TURKAK “Türk Akreditasyon Kurumu” kısaltması olup Uluslar arası ve kamuya ait belgelendirme kurumudur. TÜRKAK bir kamu işletmesi olup hali hazırda Türkiye’de en saygın ve güvenilir ISO belgeleri TÜRKAK onaylı ISO Belgesi’dir. TÜRKAK onaylı ISO 9001 belgesi TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, TÜRKAK resmi sitesinde yayınlanmış çoğu özel ticari belgelendirme firmaları tarafından...


iso 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Sitemizde yer alan ISO 27001 dokümanlarını firmada kurabilmek için öncelikle PROSES' lerin tespit edilmesi gerekiyor. Bunun içinse yapmak gereken şirket içindeki her departmanın listelenmesidir. Örnek basit bir firmada aşağıdaki bölümler olabilir. Bir departmanın hiç personeli dolasıyla açık bir departmanı bu iş için ayrılmış bir bölümü yoksa bile (mesela insan kaynakları departmanı gibi) prosedürü oluşturulmalı ve...


ISO 9001 Belgelendirme Kriterleri

ISO 9001 Belgelendirme Kriterleri Nelerdir? ISO “International Organization for Standardization” un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçeye "Uluslar Arası Standartlar Organizasyonu" biçiminde çevrilen ISO özel bir şirket gibi ticari değil, gönüllü olarak ve 162 ülkenin ortaklığı ve aktif katılımıyla sürdürülen ve tek amacı standartlar üretmek olan bir organizasyondur. Kar elde etmek gibi bir amaç taşımaz...

IAF ONAYLI AKREDİTASYONLAR
TÜRKAK, İAS, JAZ-ANS, UKAS, ÖSAS