ISO BELGELENDİRME

0 212 541 25 53

ISO 9001 Kalite Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi , SA 8000 Sosyal Sorumluluk Kalite Belgesi, ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi, EN 15038 Çeviri Hizmetlerinde Kalite Yönetim Sistemi, Helal Belgesi, Haccp Belgesi, CE İşareti (Avrupa Ürün Uygunluk Belgesi) ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi, ISO 10002:2004 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİMİ, FSC Belgesi Orman, GLOBALGAP Belgesi, Gümrüklü Antrepo, ONAYLANMIŞ KİŞİ STATÜ OKSB, Mavi Hat Uygulaması, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği ...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi

Bugünün iş dünyasında BTnin önemi büyüktür.Ancak, hem şirket içi hem taşeron BT hizmetleri hakkında işletmelerin ve müşterilerin gereksinimlerini karşılayamadığı yönündeki endişeler gittikçe daha yüksek sesli bir biçimde dile getiriliyor.>Bu sorunun kabul gören bir çözümü BT hizmeti yönetimi için uluslararası bir standart olan ISO/IEC 20000 temelli bir BT Hizmeti Yönetim sistemi (ITSMS) kullanmaktır.

Bu standardın sertifikasyonuyla müşterilerinize bağımsız bir şekilde en iyi uygulama prensibini karşıladığınızı gösterebilirsiniz.ISO/IEC 20000, uluslararası düzeyde tanınan İngiliz Standardı BS 15000i temel alır ve onun yerine geçer.ISO/IEC 20000 iki bölüm halinde yayınlanmıştır:

Birinci Bölüm, BT hizmeti yönetimini kapsayan hizmet yönetimi belirtimidir. Denetleme yapılırsa bu bölüme uygunluğunuz konusunda yapılır. Sertifikasyon alabilmek için karşılanması gereken asgari gereklilikler de bu bölümde ortaya konur.

İkinci Bölüm, hizmet yönetiminin uygulama tüzüğüdür ve belirtimin kapsamı dahilinde hizmet yönetimi işlemleri için en iyi uygulamalar bu bölümde açıklanır. Kimi ilgilendirir? ISO/IEC 20000, dünyanın hangi bölgesinden veya hangi sektörden olursa olsun BT hizmetlerine dayanan büyük küçük tüm kuruluşlar için geçerlidir.

Bu standart özellikle BT bölümleri gibi iç BT hizmeti sağlayıcıları ve BT taşeron kurumları gibi dış BT hizmeti sağlayıcıları için uygundur.Bu standart; Dış Kaynak Kullanımı, Telekomünikasyon, Finans ve kamu sektörleri gibi bazı önde gelen BT bağımlı sektörlerde şimdiden olumlu bir etki yaratmaya başladı.Öncelikle, ISO/IEC 20000 sertifikasyonu bir kuruluşun uygun fiyata tutarlı bir şekilde kaliteli BT hizmeti verebilmek için yeterli denetim ve prosedürleri uyguladığını gösterir.

En önemli yararlarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

BT hizmet sağlayıcıları teknoloji güdümlü değil de iş odaklı olan hizmetlere karşı daha hassas hale geliyor dış hizmet sağlayıcıları, sertifikasyonu fark yaratıcı bir ayrıcalık olarak kullanarak zamanla sözleşmeden doğan bir gereksinim haline gelen bu özellik sayesinde daha fazla iş alıyorlar.

Daha etkili bir şekilde dış hizmet sağlayıcısı seçme ve yönetme yeteneği sağlar Maliyet ve hizmetleri etkileyen BT hizmetlerinin etkinliğini, güvenilirliğini ve tutarlılığını artırmak için daha fazla fırsat Sertifikasyon denetimleri, etkinliği sürdürmenize ve artırmanıza yardımcı olan hizmet yönetimi işlemlerinin düzenli olarak değerlendirilebilmesini sağlar.

Sertifikasyon işlemi tedarikçi denetimlerinin miktarını azaltarak maliyetleri düşürebilir ISO/IEC 20000, ITSM işlemleri için ITIL (IT Altyapı Kitaplığı) en iyi uygulama danışmanlığı çerçevesiyle tamamen uyumludur.

 

Tüm başvurularınızı 0 212 541 25 53 numaralı telefonu arayarak ya da Talep Formu Linkini tıklayarak kolayca yapabilirsiniz.

Bize Ulaşın