Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Gmp Iso 22716 Faydaları

 • Ürünlerin pazarlanmasında kolaylık sağlar
 • Markanın imajında etkisi büyüktür.
 • Ürünün rekabetinde avantaj sağlar
 • Yasal zorunlukları karşılar
 • Yasal olarak gelebilecek cezaları önlemekte faydalı olur
 • Personelin motivasyonunu arttırmakta faydalıdır

Iso 22716 kozmetik Standardı Kurulumu
Iso 22716 standardı kurulumu

 • Kuruluşun organizasyon yapısının belirlenmesi
 • Altyapının belirlenmesi
 • Döükümantasyon yapısının Gmp standardına uygun hale getirilmesi
 • getirilmesi
 • Çevre şartlarının yerine getirilmesi
 • Ekipmanlar ve hammaddenin tedarik ve izlenmesinin sağlanması
 • Süreç kontrol ve validasyon tanımları
 • Ürün test ve teslim alma koullarının belirlenmesi
 • Kayıtlar ve düzeltici faaliyetlerin belirlenmesi
 • Yönetimin gözden geçirmesinin yapılması
 • İyileştirme faaliyetlerinin gözden geçirilmesi
 • Belgelendirme öncesi ön tetkik yapılması
 • Belgelendirme tetkiki

Gmp Gıda Belgelendirme
Gıda üretimi yapan firmaların kaliteli ve güvenilir gıda üretmesi için gereken koşulların sağlanması ile ilgili bir standarttır. Temel olarak HACCP kurallarının uygulamalarının kanıtlarının aranması şeklindedir. 
Gıda kodeksi ve diğer yasal koşulları da aranmaktadır buda standardın yasal boyutudur. Üretim aşamalarında kirlenme ve kontaminasyon riskelrinin azaltılması amacıyla tüm koşulları gözetir. Gıda ürünlerinin hammadde işlemesinden, depolama, taşıma gibi tüm aşamaların kesintisiz uygulanması ile ilgili şartları içermektedir.

Iso 22716 nedir? sorusu ile sürekli olarak karşılaşmaktayız. Kozmetik insanların daha çekici ve etkileyici görünmek veya görünümlerindeki problemleri gidermek adına kullandıkları ürün, bakım ve tedavileri yöntemlerini kapsayan bir ifadedir. Kozmetiğin tarihine göz atacak olursak insanlık tarihi kadar eskilere dayandığını görürüz.
İso 22716 nedir?, Kozmetik ürünleri, bir tarafıyla sağlık ile de alakalı olduğundan dolayı, üretim süreçleri ve üretimde kullanılan ham madde, yardımcı maddelerin belirlenmesi ve uygulanması son derece önem arz etmektedir. Bu bakımdan insanların güvenle kullanabilmeleri için belli standartlarda imalatının gerçekleşmesi gerekmektedir.
Kozmetik ürünlerinin güvenilirliği her zaman imalatçı firmaları, tedarikçileri, perakendecileri, toptancıları ve yerel makamları meşgul eden bir konu durumundadır. Bu durum, üretimi ve ürün çeşitliliğini gerçekleştiren firmaların sayısı arttıkça daha da ciddi bir duruma gelimiştir. Çeşitli zamanlarda, kozmetik ürünlerin güvenilirliğini sağlamaya ilişkin, yerel olsun milletler arası alanda olsun çok sayıda standart oluşturulmuştur. İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemi böyle bir ihtiyaçtan meydana gelmiştir ve kozmetik sektörünün belli gereksinimlerini tedarik etmek amacı ile ve kozmetik sektörü tarafından kullanılmak için, milletler arası standartlar organizasyonu tarafından hazırlanmış ve 2007’de yayınlanmıştır. Bu standartlar kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektörünü aydınlatacak özelliktedir.
Kozmetik ürünleri insan sağlığına direk olarak etki etmektedir. Bu yüzden de kozmetik ürünlerinin güvenilir koşullarda ve standartlarda imalatının gerçekleşmesi gerekmektedir. Verimli ve güvenilir ürünler imalatını sağlamak için de GMP yani iyi üretim uygulamaları standartları geliştirilmiştir. Bu standartlar kozmetikte dahil olmak üzere ilaç, tıbbi cihazlar gıda ve benzeri ürünlerin hangi şartlarda imal edilmesi gerektiği hakkında kılavuz olmaktadır.
İso 22716 kozmetik iyi üretim uygulamaları sistemi standardının en dikkat çeken tarafı, daha çok ilaç ve gıda sektörü kuruluşların da yaygın şekilde kullanılan GMP, iyi üretim uygulamaları standartlarına odaklanmasından kaynaklanmaktadır.

GMP ISO 22716 (İyi Üretim Uygulamaları) Danışmanlığı

GMP (Good Manufacturing Practise) ‘’İyi Üretim Uygulamaları’’ kozmetik ürünlerin hangi koşullarda üretilmesi gerektiği konusunda kılavuzluk eder.
ISO 22716 özellikle kozmetik ürünler için hazırlanmış, GMP uygulamalarını içeren ve belgelendirilebilen uluslar arası bir standarttır.
Kozmetik ürünlerin üretiminde GMP uygunluğu güncel Kozmetik Yönetmeliği ile zorunlu hale getirilmiştir.
GMP nin temel amaçlarından birisi, piyasada ki kozmetik ürünlerin kalitesinin ve ürün güvenliliğinin sağlanmasıdır. Sağlık bakanlığının GMP ye uygunluğu yönetmelikle şart kılmasının nedeni ise tüketiciye güvenli ürün sunarak, halk sağlığını korumaktır.
GMP ye uygunluk yönetmelik gerekliliği dışında ilgili yetkili makamların denetimlerine hazırlanmanızı ve kaliteli bir üretim yapmanızı ve şirket içi kalite sistemini oluşturmanızı sağlar.
ISO 22716 GMP sertifikasyonu marka imajınızın gelişmesine yardımcı olur ve ihracat işlemlerinizi kolaylaştırır.

GMP belgelendirme danışmanlığı aşamasında;

-şirket içi GMP yaklaşımı ve gelişimi ile ilgili eğitimler
-kalite yönetimi
-personel eğitim ve hijyeni
-tesis ve alt yapı
-dökümantasyon ve kayıtlar
-malzeme yönetimi
-üretim ve inproses kontroller
-etiketleme ve ambalajlama
-depolama ve dağıtım
-şikayetler ve geri çekme
-kalite kontrol
-müşteri memnuniyeti
-uygulama ve sürdürülebilirlik başlıkları çerçevesinde belgelendirme çalışmaları yapılacaktır.