ISO BELGELENDİRME

0 212 541 25 53

ISO 9001 Kalite Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi , SA 8000 Sosyal Sorumluluk Kalite Belgesi, ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi, EN 15038 Çeviri Hizmetlerinde Kalite Yönetim Sistemi, Helal Belgesi, Haccp Belgesi, CE İşareti (Avrupa Ürün Uygunluk Belgesi) ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi, ISO 10002:2004 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİMİ, FSC Belgesi Orman, GLOBALGAP Belgesi, Gümrüklü Antrepo, ONAYLANMIŞ KİŞİ STATÜ OKSB, Mavi Hat Uygulaması, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği ...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olmak, uzun soluklu bir iştir. Yapılması gereken bir dizi çalışma vardır. Her şeyden önce ISO 9001 kalite standartları çok genel standartlardır. Küçük boyutlu kuruluşlardan büyük organizasyonlara kadar her boyutta uygulanabilir özelliktedir. Bu yüzden de bu standartların, belge almak isteyen kuruluşun yapısı, özellikleri ve koşulları göz önünde tutularak uygulanması gerekmektedir.
Böyle olunca her kuruluşta atılacak adımlar birbirinden farklı olsa bile özünde yapılacak belgelendirme çalışmaları benzer olacaktır. Bu yüzden bir parça genelleme yaparak, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin nasıl kurulacağı konusunda atılacak adımlar aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Eğitim çalışmaları
Kuruluşta çalışan en alt kademedeki çalışandan en üst kademedeki yöneticiye kadar herkesin Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 9000 standartlarının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Genelde bu çalışmalar kuruluş bünyesinde kurulan bir proje ekibi ile yürütülür. İlk adımda çalışanların eğitim ihtiyaçları belirlenir ve eğitimler düzenlenir.


Sistem kuruluş çalışmaları
Bu adımda kuruluşun bütün faaliyetleri belirlenir ve her birinin iş süreçleri analiz edilir. ISO 9001 standardının koşullarına uygun şekilde bütün süreçler dokümante edilir. Bu çalışmada göz önünde bulundurulması gereken nokta, kuruluşun verimliliğidir. Amaç kalite standartlarının karşılanması değil bu standartların, kuruluşun ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde yapılandırılmasıdır. Bu çalışma ile hazırlanan iş süreçleri, kuruluşun uygulama talimatları ve prosedürlerini ortaya çıkaracaktır.


Dokümantasyon çalışmaları tamamlanınca sistem kurulmuş olacaktır ancak uygulamaya bir anda bütünüyle başlamak doğru bir yaklaşım değildir. Sistem kurulurken yeni kurallar belirlenmiş ve işin yapılış şekli farklılaşmış olabilir. Bu değişikliklerin herkese anlatılması gerekir. Bu yüzden de uygulamaya belli bir noktadan başlamak işin en doğrusudur.


Düzeltme çalışmaları
Kurulan sistemin yürümeyen noktaları varsa, bu durum pilot uygulama sırasında ortaya çıkacaktır. Sistem kuruluşu sırasında akla gelmeyen noktalar olabilir. Belirlenen kurallar uygulamada sıkıntı çıkarabilir. Bu düzenlemeler yapıldıktan sonra kurulan sistem bütün kuruluşa yaygınlaştırılacaktır.
İç denetim ve yönetimin gözden geçirme çalışmaları aynı zamanda ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin bir standardıdır. Bu çalışmalar sistemin olmazsa olmasıdır.


Belgelendirme çalışmaları
Sistem kurulduktan sonra artık belgelendirme çalışmaları başlayabilir. Bu aşamada bir belgelendirme kuruluşu seçilecek ve belgelendirme başvurusu yapılacaktır.