YEŞİL HAT UYGULAMASI

 

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

BEYANIN KONTROL TÜRÜNE İLİŞKİN KOLAYLIKLAR

140) DAHA AZ VE ÖNCELİKLİ OLARAK KONTROLVE MUAYENEYE TABİ TUTULMA KOLAYLIĞI NEDİR?

• Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahiplerince beyan edilen eşya diğer yükümlülerce beyan edilen eşyaya göre daha az belge kontrolüne ve muayeneye tabi tutulur.

• Yetkilendirilmiş yükümlü tarafından verilen gümrük beyannamesi kapsamındaki eşya risk analizi sonucunda belge kontrolü veya fiziki muayene için seçildiğinde, gümrük idaresi tarafından söz konusu kontrol ve muayene işlemleri öncelikli olarak yapılır.

141) BEYANIN KONTROL TÜRÜNE İLİŞKİN DİĞER KOLAYLIKLAR NELERDİR?

Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip kişilerce beyan edilen eşya ithalatta ve ihracatta muayene ve belge kontrolüne tabi tutulmadığı hat olan yeşil hatta işlem görebilme kolaylığından faydalanabilmektedir. Eşyanın ithaline ilişkin gümrük işlemlerinin eşyanın taşıttan indirilmeksizin yapılmak istenilmesi halinde de, beyanname yeşil hatta işlem görebilmektedir. Böylece taşıtın gümrük sahasında bekleme süresi azaltılacaktır. Eksik belgeyle beyan usulünden faydalanılarak yapılan beyanlarda da beyannamenin yeşil hatta işlem görmesi mümkündür. İthalata ve ihracata ilişkin beyannamelerin yeşil hatta işlem görmesi durumunda bu beyannameler ile eki belgelerinin gümrük idaresine fiziki ortamda ibraz edilmesi zorunlu değildir. Bu beyannameler ve eki belgeler eşyanın gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra gümrük idaresi tarafından istenilmesi halinde ibraz edilmek üzere beyan sahibi tarafından saklanmaktadır.