YEŞİL HAT UYGULAMASI

 

0 212 541 25 53

ISO 9001 Kalite Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi , SA 8000 Sosyal Sorumluluk Kalite Belgesi, ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi, EN 15038 Çeviri Hizmetlerinde Kalite Yönetim Sistemi, Helal Belgesi, Haccp Belgesi, CE İşareti (Avrupa Ürün Uygunluk Belgesi) ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi, ISO 10002:2004 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÖNETİMİ, FSC Belgesi Orman, GLOBALGAP Belgesi, Gümrüklü Antrepo, ONAYLANMIŞ KİŞİ STATÜ OKSB, Mavi Hat Uygulaması, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği ...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

BEYANIN KONTROL TÜRÜNE İLİŞKİN KOLAYLIKLAR

140) DAHA AZ VE ÖNCELİKLİ OLARAK KONTROLVE MUAYENEYE TABİ TUTULMA KOLAYLIĞI NEDİR?

• Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahiplerince beyan edilen eşya diğer yükümlülerce beyan edilen eşyaya göre daha az belge kontrolüne ve muayeneye tabi tutulur.

• Yetkilendirilmiş yükümlü tarafından verilen gümrük beyannamesi kapsamındaki eşya risk analizi sonucunda belge kontrolü veya fiziki muayene için seçildiğinde, gümrük idaresi tarafından söz konusu kontrol ve muayene işlemleri öncelikli olarak yapılır.

141) BEYANIN KONTROL TÜRÜNE İLİŞKİN DİĞER KOLAYLIKLAR NELERDİR?

Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip kişilerce beyan edilen eşya ithalatta ve ihracatta muayene ve belge kontrolüne tabi tutulmadığı hat olan yeşil hatta işlem görebilme kolaylığından faydalanabilmektedir. Eşyanın ithaline ilişkin gümrük işlemlerinin eşyanın taşıttan indirilmeksizin yapılmak istenilmesi halinde de, beyanname yeşil hatta işlem görebilmektedir. Böylece taşıtın gümrük sahasında bekleme süresi azaltılacaktır. Eksik belgeyle beyan usulünden faydalanılarak yapılan beyanlarda da beyannamenin yeşil hatta işlem görmesi mümkündür. İthalata ve ihracata ilişkin beyannamelerin yeşil hatta işlem görmesi durumunda bu beyannameler ile eki belgelerinin gümrük idaresine fiziki ortamda ibraz edilmesi zorunlu değildir. Bu beyannameler ve eki belgeler eşyanın gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra gümrük idaresi tarafından istenilmesi halinde ibraz edilmek üzere beyan sahibi tarafından saklanmaktadır.